poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Inwestowanie w marcu 2015

Rynek papierów dłużnych

Jak często bywa jednym z bardziej istotnych czynników mających wpływ na sytuację na rynku polskich obligacji skarbowych jest polityka. Dla lokalnego rynku najbardziej liczą się trzy instytucje. Pierwsza z nich, RPP, obniżyła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i jednakowoż wyraźnie dała do zrozumienia, że więcej w tym cyklu już nie będzie. Zasadniczo dla papierów dłużnych skarbowych rokująca jest sytuacja, gdy ma wystąpić ciąg obniżek stóp procentowych. Rynek uprzednio wziął pod uwagę marcową obniżkę, obecnie najistotniejsze jest, że nie powinno być już kolejnych.

Co w Gospodarce?

Luty nie przyniósł nic, co zmieniłyby naszą prognozę możliwości ekonomicznych dla kraju. Wciąż konsekwentnie uważamy, iż na początku obecnego roku generalnie atmosfera inwestycyjna z nadzieją każe patrzeć w przyszłość, przy możliwości jakiejś bliżej na ten moment nieokreślonej poprawy w dalszej części roku. według ostatnich dostępnych prognoz, czyli dotyczących IV kw. ubiegłego roku, polska gospodarka rozrosła się o 3,1% licząc rok do roku za sprawą czynników jak popyt wewnętrzny (wzrósł wówczas on o 3,1% r/r) i inwestycje, głównie firm (+9% r/r). Obniżył zaś skalę ożywienia było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). W dalszej części roku 2015 oczekujemy co najmniej utrzymania tempa wzrostu popytu wewnętrznego lub nawet umiarkowanego przyspieszenia. Znaczna poprawa powinna dotyczyć inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi liczby realizowanych projektów w infrastrukturze wg założeń budżetu unijnego na kolejne lata.
fundusze marzec 2015
Także w zakresie wymiany z zagranicą można oczekiwać pewnej poprawy dzięki coraz bardziej prawdopodobnego polepszenia atmosfery gospodarczej w stre?e eurowaluty (zakładamy, że saldo wymiany handlowej ze wschodnimi sąsiadami nie poprawi się po nie dającym się nie zauważyć osłabieniu w 2014 roku). Polityka pieniężna w ostatnim czasie: Dzięki utrzymującej się de?acji (odczyt in?acji za styczeń 2015 roku -1,3%), a także w związku z decyzjami wielu europejskich banków centralnych żądających zmniejszenia kosztu pieniądza, Rada Polityki Pieniężnej niedawno zmniejszyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji Rada zasugerowała, że kończy się niemal 3- letni cykl obniżek.
W najbliższym czasie realizacja zamiarów RPP zdaje się bardzo prawdopodobna i w najbliższym czasie nie należy się spodziewać zmian kosztu kredytu.

Rynek akcji

Luty był przyzwoitym miesiącem dla posiadaczy funduszy lokujących pieniądze na warszawskiej giełdzie. Warszawski Indeks Giełdowy podrożał wówczas o 2,1%. W zwyżkach swoje zasługi miały w przeważającej mierze podmioty z mWIG40 i sWIG80, gdyż indeks WIG 20 wzrósł tylko o jeden procent, kiedy indeks sWIG80 niemalże o 6%. Czyli: nastąpiło odmienienie trendów z roku 2014.. Prognozy dla światowych rynków akcji zdają się poprawiać w tym roku. 2015 rok da najpewniej delikatne przyspieszenie tempa wzrostu globalnej gospodarki. Równocześnie w większości obszarów gospodarczych słusznie jest oczekiwać wzrostu skumulowanych zysków.
Ceny nie należą do historycznie niskich, ale wg naszej oceny nie są tak wysokie by się ich znacząco obawiać zwracając uwagę na niskie stopy procentowe. Jednocześnie historycznie wysokie ceny inwestycji w dług w wiodących obszarach i wiążące się z tym nikłe szanse na wysoki zarobek w segmencie dłużnym mogą odegrać istotną rolę w zwiększeniu zainteresowania akcjami.
Patrząc lokalnie uważamy, że rośnie szansa na utrzymanie w przyszłości przewagi mniejszych firm nad większymi przedsiębiorstwami. Wg Nas w tym pierwszym segmencie łatwiej o raptowną poprawę zysków, a wyceny nadal wydają się niezłe. Szanse na większy zarobek to też jak zwykle w tym przypadku większe ryzyko, powodowane większą wrażliwością na zmiany nastrojów wśród inwestorów i kierunku przepływu pieniędzy (więcej o tym tutaj).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz