sobota, 18 kwietnia 2015

Sprawozdania do Głównego Urzędu Statystycznego

Każda jednostka zatrudniająca pracowników każdego roku musi składać do GUS różne rodzaje sprawozdań. Zazwyczaj mowa o czymś takim, jak obowiązki sprawozdawcze PL1, ankieta o warunkach pracy Z 10, a także liczne inne, w szczególności powiązane z takimi obszarami:
Jakością w pracy, Tendencjami zatrudnienia, Tendencjami w gospodarce, Trendami inwestycyjnymi.
Główny urząd statystyczny sprawdza także sprawy powiązane z BHP, kwestie związane z wypłatami i ogólnie wszystkim, co występuje na linii szef - podwładny.

Opole na szczycie

Istotną lokatę w badaniu trendów oraz przyczyn ich powstawania, lub też prognozowania dalszych kierunków są wypadki przy pracy. Opole tutaj ma się czym pochwalić - sprawozdawczość pokazuje, że jest tu najmniej wypadków związanych z pracą. Możnaby powiedzieć, że to nic dziwnego, bo Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju, na dodatek nie jest mocno uprzemysłowione. Jest to racja, ale nie w stosunku do danych Gusu, dlatego, że te liczone są dzieląc na 1000 zatrudnionych.

Niska wypadkowość w województwie opolskim - co może być jej przyczyną?

Primo na pewno są to widoczne działania Inspekcji Pracy Opole, a wśród nich:
  1. Działania zapobiegawcze
  2. Szkolenia dla właścicieli firm
  3. Skuteczne działania kontrolne zakończone zaleceniami
Ten ostatni podpunkt na uprzedniej liście to nic miłego, lecz jednocześnie można zauważyć, że każda kontrola z OIP Opole przynosi w jakiś pośredni sposób skutek - bardziej bezpiecznej pracy.
Druga sprawa, to świadomość organizatorów zatrudnienia - dzięki dostępowi do Internetu mogą oni się dowiedzieć, jakie mają obowiązki w kwestii Kodeksu Pracy, dzięki zaawansowanym webowym narzędziom mogą także wiele sobie sami zrobić z tematyki BHP. A więc nie potrzeba już wkładać tak wiele wysiłku, by zdobyć wiedzę o BHP.
Trzecia przyczyna niskiej ilości wypadków przy pracy, to sami pracownicy. Na Opolszczyźnie jest bardzo duża fala wyjazdów do innych krajów - za lepszą pracą.Zarazem ludzie po powrocie do Polski sami nie godzą się na zarobkowanie w zakładach nie znających norm bezpieczeństwa i higieny pracy i nie tak łatwo godzą się na pracę w niesprzyjających warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz